Reklama

Reklama

Bełchatowski sąd uznał, że kary za brak maseczki są bezprawne. Kilkudziesięciu kibiców uniknie grzywny

Opublikowano: 15 stycznia 2021 13:26
Autor: Emste | Zdjęcie: archiwum/poglądowe

foto archiwum/poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Sądzie Rejonowym w Bełchatowie zapadł wyrok w sprawie kibiców GKS Bełchatów, którzy podczas jednego z meczów nie zastosowali się do obowiązku zakrycia ust i nosa. Co zadecydował sędzia?

Reklama

Wciąż słyszy się o osobach, które odmawiają przyjęcia mandatów za łamanie reżimu sanitarnego i wybierają drogę sądową. Podobny przypadek miał miejsce w Bełchatowie – ukarani mieli zostać kibice GKS-u Bełchatów, którzy podczas jednego ze spotkań rozgrywanych na stadionie przy ul Sportowej nie mieli na sobie maseczek i nie zachowali dystansu społecznego. Sytuacja miała miejsce 14 sierpnia około godziny 20:30.

Co ciekawe, kary nie zostały nałożone podczas samego spotkania – decyzję z nakazem zapłaty grzywny trafiły do kibiców kilka miesięcy później, drogą pocztową. Zdecydowali jednak odwołać się od nałożonej na nich kary, a cała sprawa trafiła na wokandę. Oskarżenie opierało się o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemiii.

Po rozpatrzeniu sprawy, sędzia Sądu Rejonowego w Bełchatowie zdecydował o umorzeniu sprawy – czym argumentował taką decyzję? Sprawa rozbiła się o niekonstytucyjność rozporządzenia, na podstawie którego kibice mieliby zostać ukarani.

- Wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej wymaga zmiany ustawy lub alternatywnie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej [...] Ustawodawca zdecydował się na pierwsze rozwiązanie, jednak dopiero w dniu 22 października przyjęto odpowiednią ustawę [...] Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie obowiązek zakrywania nosa i ust został nałożony przez rozporządzenie z naruszeniem upoważnienia ustawowego, a więc bez podstawy prawnej – czytamy w uzasadnieniu.

Co ważne, w uzasadnieniu sędzia podkreślał, że ustawa z 22 paźdzniernika "do chwili obecnej nie została opublikowana, więc nie ma mocy obowiązującej".

Ostatecznie sprawa została umorzona, a koszty sądowe przenisione na Skarb Państwa. 

Kwestie prawne działań, jakie podejmuje rząd w związku z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 od wielu miesięcy budzą kontrowersje – nie tylko obywateli, ale co ważniejsze prawników. O tym, że sędziowie z różnych stron kraju decydują się umarzać postępowania wobec osób, które nie stosowały się do obowiązku noszenia maseczki docierały już do nas wielokrotnie. 

Ten i podobne wyroki zdają się dawać impuls do inicjatyw łamiących rządowe rozporządzenia. Przypomnijmy, że już w sobotę, 16 stycznia w całej Polsce rozpocznie się akcja #OtwieraMy, w ramach której przedsiębiorcy mają otworzyć swoje lokale na klientów mimo panujących obostrzeń

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (41)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -2

  pikus

  Przecież sądy to nadal w opozycji, na złość mamie oparzę się w palec. Kto płaci tym wszystkim patałachom kasty

 • miesiąc temu | ocena +3 / -2

  tadek

  PO pisali sie sedzie jak te zielone -zupke im jeszce donies i zaplacic za dojazd .

 • miesiąc temu | ocena +10 / -6

  Jokopocz

  No i co strachliwi, żarliwi nosiciele kagańca na pysku, który nie tylko was przed niczym nie chroni, ale szkodzi płucom tak samo jak azbest i mykologiczno-parazytologiczna ferma, bo to chińskie szmaty (wszystkie) poza jakimkolwiek standardem, poza kontrolą. Nanopatolodzy włoscy znaleźli u młodych nawet zmarłych zagnieżdżone w torbielach nabłonka płucnego włókna poliestrowe z maseczek i zagrzybienia. Po czym poznać niewolnika? Po tym, że bezkrytycznie wykonuje polecenia pana nawet te absurdalne i niezgodne z logiką, bezpieczeństwem, czy prawem. Myśli jak pokorny typowy obozowy więzień. Życzę mocnego zdrowia więźniowie hamburkowi i ci zza płotu wzmocnionego zasiekami, kamerami i z torfowni. Będzie wam mocno potrzebne w tych trudnych czasach...

 • miesiąc temu | ocena +16 / -8

  ACAB

  Policja to pachołki na usługach PISu. Za tysiąc złoty premii pałowaliby was bez skrupułów. 0 szacunku dla tych gamoni życiowych.

  • miesiąc temu | ocena +2 / -3

   oko

   ale jak cię pobiją to wtedy szukasz ratunku u policji baranie.

 • miesiąc temu | ocena +14 / -5

  Niemam maseczki

  Prawidłowo To teraz możemy chodzić bez maseczki hurraaaa prawo po naszej stronie

 • miesiąc temu | ocena +18 / -5

  Aga

  To jest oczywiste policja nie może karać za nie noszenie maseczki Ludzie nie przyjmujcie żadnych mandatów od tych gamoni nie dajecie się na to nabierc

 • miesiąc temu | ocena +15 / -5

  ebe

  To teraz ruszą sprawy przeciw milicjantom, którzy te mandaty wypisywali!!!

  • miesiąc temu | ocena +4 / -2

   Tomasz

   Oby tak było.

 • miesiąc temu | ocena +7 / -7

  Mały Głód

  Orientuje się ktoś, czy tą szczepionkę można sobie podgrzać na łyżeczce? I czy te dwie działki, dawki są darmowe, czy trzeba być ubezpieczonym?

 • miesiąc temu | ocena +16 / -6

  1312

  milicja powinna płacić za sprawę z własnej kieszeni , pajace !

 • miesiąc temu | ocena +21 / -8

  antyFilip

  BOISZ SIE COVIDA ? mam rozeiaznie zamknij sie w mieszkaniu i nie wychodz przez nastepne 20 lat :-) NIKT CI NIE BRONI :-) .Ja nikogo nie mam zamiaru pozwac ze mnie zarazil covidem :-) tak samo jak nie pozywalem nikogo ze zarazilem sie swinka czy. angina :-) mysle ze wiekszosc powinna psycholi covidowych zepchnac do podziemia a nie na odwrot

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

   kaka

   obyś się zaraził Covidem a później całą swoją rodzinę. Poznacie wtedy jaka to różnica zarazić się świnką a coronawirusem. Wtedy ty schowasz się do podziemia kwękać na tych co bez masaeczek

 • miesiąc temu | ocena +17 / -4

  sramnamaseczkowychterrorystów

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie seryjnie unieważnia decyzje o drakońskich karach nałożonych przez inspektorów sanitarnych na osoby, które nie przestrzegały obostrzeń. Według prawników obostrzenia zostały wprowadzone bez odpowiedniej podstawy. Bilans z trzech dni to przegrana sanepidu 21 : 0.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -4

  hwdpsrovid

  wiadomosc dla milicji i zlodzieji z sssanepidu AUTO ODSNIEZAM TYLKO I WYLACZNIE NA WŁĄCZONYM SILNIKIU NA WŁĄCZONYM!!!!!!!!

 • miesiąc temu | ocena +11 / -10

  WBS

  Rząd PiS, a nie pandemia, której nie ma, zabija życie społeczne i gospodarcze w Polsce. PiS łamie konstytucyjne prawa Polaków, niszczy naród i tradycję, prywatność, zniewala, prześladuje Katolików,zabrania świętowania, ogranicza udział w nabożeństwach i obrzędach katolickich w kościołach i domu rodzinnym, ogranicza wesela, w wielkie święta zamyka kościoły i cmentarze, dopuszcza się bezprawia, więzi Polaków w areszcie domowym, zabrania odwiedzać w szpitalach starszych, chorych,umierających, narzuca bezprawne zasłanianie twarzy (mamy opaskę na twarzy podobnie jak więźniowie na ręku w Auschwitz), zablokował służbę zdrowia i szpitale,zamknął szkoły, testuje niewiarygodnymi testami, robi sabotaż gospodarczy, niszczy firmy polskie (ponad milion osób straciło pracę), niszczy rolnictwo, górnictwo (zamierza zamknąć wszystkie kopalnie w ciągu 15 lat,a tym samym zniszczyć elektrownie i ciepłownie), trwoni publiczne pieniądze,zaciąga gigantyczne długi które będziemy spłacać my i nasze dzieci przez długie dziesięciolecia (ponadto chce zadłużyć państwo jeszcze na ponad 1,52 bln zł.do końca 2021r), kłamie,oszukuje i terroryzuje naród. To co robi PiS,to jest ludobójstwo ! ODSUŃMY TO SZALEŃSTWO PiS-u ! CAŁA NADZIEJA W KONFEDERACJI. W tym kłamstwie PiS-u,niszczeniu Polaków,biorą udział PO,SLD,PSL, Hołownia i biskupi,księża na usługach masonerii. Lewica SLD,PSL,PO(przy bierności policji podległej PiS)profanuje i dewastuje kościoły oraz pomniki i tablice upamiętniające wybitne osoby i ważne wydarzenia.. Tak jak żydzi prześladowali Jezusa, teraz masoni-antychryści prześladują Katolików,i teraz mamy Judaszy;odwrócili się od Boga, profanują Pana Jezusa: narzucają świętokradcze rozdawanie Komunii na rękę i na stojąco (wymuszając poprzez kolejki) i dopuszczają do Jej rozdawania świeckich szafarzy,i kobiety do posługi w prezbiterium wbrew Pismu Św. Nie bój się przyjąć Komunii na kolanach do ust od księdza,który niezgodnie z Pismem św.wymusza na stojąco w kolejce, zamiast udzielania Jej wokół ołtarza wg wielowiekowej Tradycji Ap.;na klęcząco do ust,i tylko z rąk konsekrowanych kapłańskich w asyście ministranta z pateną,by Najśw.Cząstka Sakramentu nie upadła na ziemię i nie została podeptana. Kto nie oddaje pełnej czci Bogu przyjmowanemu do swojego serca, przyjmując Go na stojąco,lub na dłoń,ten jest w ciemności i jego serce jest brudne, ściąga na siebie karę potępienia ponieważ nie odróżnia Ciała Pana od zwykłego chleba. ,,Kto bowiem spożywa i pije [niegodnie],nie rozróżniając ciała [Pańskiego], ten je i pije dla siebie wyrok potępieniający”(1 Kor 11,29,Hbr 10,29-31) Jeśli podczas Komunii stoisz przed Majestatem Bożym, podobnie jak Lucyfer,który nie chciał ugiąć kolan przed swoim Stwórcą i Niepokalaną Jego Rodzicielką,to nie oddajesz Bogu czci, należnego szacunku. Jest to pycha człowieka, który stawia siebie na równi z Bogiem.,,Bóg sprzeciwia się pysznym,a pokornym łaskę daje”(1P5,5,Prz3,34) Jezus powiedział ,,Duszom pysznym nie udzielam swych łask,a nawet udzielone odbieram. Gdzie pycha,tam Mnie nie ma"(św.Faustyna),,Kto ucho odwraca, aby Prawa nie słyszeć,tego nawet modlitwa jest wstrętna" (Prz28,9). Jeżeli duchowni nie są wierni nauce Jezusa,to,,Trzeba być posłusznym raczej Bogu,niż ludziom”(Dz5,29). ,,Jeśli kapłan z powodu swego niedbalstwa nie potrafi wytyczyć ludziom drogi do zbawienia,to będzie odpowiadał przed Bogiem za dusze które zginęły, gdy znajdowały się pod jego pieczą”(św.Tomasz z Akwinu). ,,Biada wam obłudnicy!na zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi,wewnątrz zaś jesteście pełni obłudy i nieprawości. Jak zdołacie ujść przed wyrokiem skazującym na piekło(Mt23-27-33).

  • miesiąc temu | ocena +9 / -11

   Asia

   Zgadza się. Jak od księdza, to tylko na klęcząco i do ust.

   • miesiąc temu | ocena +5 / -2

    Jaro

    Lubisz tak!!!!!

    • miesiąc temu | ocena +1 / -1

     Asia

     Pamiętaj, Komunia Święta to sakrament. Tego nie kupisz w sklepie za żadne pieniądze. Czytaj Pismo Święte, żyj zgodnie zvprzykazaniami Jezusa Chrystusa, a świat będzie lepsz i dla ciebie, i dla innych.

    • miesiąc temu | ocena +2 / -1

     Asia

     Boję się pomyśleć o co ci chodzi. Mnie chodzi o Komunię Świętą. Też staram się by trafić do Księdza. I korzystam z tego Sakramentu w sposób tradycyjny (klęczę inie biorę Świętej Komuni na moje, nieczyste ręce). Poczytaj Biblię Św.

  • miesiąc temu | ocena +2 / -11

   Arek

   Ale ty jesteś czub:-D zrób se dziecko albo znajdź kogoś to nie będziesz musial wylewać się publicznie. Sle jesteś DOWN😂

   • miesiąc temu | ocena +9 / -6

    plandemia

    Zamknac sie powinni covidopanikarze i jeszcze wyszczepic najlepiej trzema szczepionkami naraz . Najlepiej zeby sie zamkneli w lockdownie na zawsze. Beda bezpieczni i zdrowi.

 • miesiąc temu | ocena +10 / -12

  Jonni

  Jak widze tych śmierdzieli w maseczkach w sklepie w tych ohydnych obleśnych szmatach tak im jedzie z mordy śmierdzi od tych parchów to musze sie odsuwać od nich na 4 metry bo rzygać sie chce od tych ****** zeszmaconych bleeeeee

 • miesiąc temu | ocena +10 / -8

  ***********

  BRAWo STOP przsemocy i dyktturze terrowrowi zakamuflowanych banydytów w maseczkach STOP maseczkom DOŚC tego bandyzytzymu grupki szalenców którzy chca do konca zycia spać i oddychac przez szmate!

 • miesiąc temu | ocena +14 / -18

  Gf

  Będziecie chorzy to się posracie jak to jest anty maseczkowca zakaz podawania tlenu respiratora niech zdychaja zero współczucia

  • miesiąc temu | ocena +10 / -11

   stopprzemocy

   zero współczucia i zero tolerancji dla pedofilów w maseczkach ktorzy ukrywaja swoja twarz do mnie s=do sklepu jak wejdziesz w masce to cie wypierdole bandziorze

   • miesiąc temu | ocena +1 / -1

    Bezboleśnie

    Napisz publicznie jaki i gdzie ten sklep. Pdzyjde napewno, a w tedy mnid wypierdolisz parówo

 • miesiąc temu | ocena +11 / -6

  eeee

  Policja niech pilnuje porządku publicznego a nie maseczek. Ludzie maseczek niech pilnują sami i tak będzie sprawiedliwie dla wszystkich :)

 • miesiąc temu | ocena +15 / -6

  Bez maseczki

  Prawidłowo bez maseczki

 • miesiąc temu | ocena +12 / -5

  trhrth

  Jeszcze rok temu były kary za zasłanianie twarzy na stadionie. Czasy się zmieniają i wcale nie na lepsze.

 • miesiąc temu | ocena +22 / -24

  Filip

  Bez maseczki to można przebywać tylko w oddziale dla zakażonych i chorych na koronawirusa. Tam czujesz się pewnie, albo umrzesz albo się wyleczysz. W przestrzeni publicznej nie życzę sobie aby ktoś nie nosił maski i wcale mnie ustawa nie interesuje, czy jest zgodna z prawem czy nie. Ludzie, przecież to jest dla naszego dobra a nie na złość. Ale Polak zawsze mądry po szkodzie. Nie dawno byłem na pogrzebie kolegi, też mądrował...

  • miesiąc temu | ocena +6 / -3

   Qq

   To idz sie zaszczep dla twojego dobra

  • miesiąc temu | ocena +6 / -10

   ***********

   gówno mnie obchodzi co ty sobie życzysz pedłąku w rurkach jak ci nioe pasuje to siedz po lozkiem albo piwnicy do konca swojego zasranego zycia spij w maseczcce i myj łeb pod przysznicem w maseczcce ale ode mnie normalnego sie odpierdol bo w ryj dostaniesz ja nie zycze sobie bys mnie zarazał zboku parchu pedofilu zakamuflowany nie zycZe sobie bys roznosil SYF i kiłe z tej brudnej szmaty co masz na mordzie

  • miesiąc temu | ocena +6 / -5

   Dokładnie

   Dokładnie tak jak napisał Sebastian👍

  • miesiąc temu | ocena +10 / -7

   Sebastian

   Jak były epidemie grypy gdzie miliony Polaków chorowały ,gdzie w szkole było 50 procent frekwencji i wszyscy wszędzie się mogli zarazić jakoś nie nikt nie płakał o brak maseczek czy dystans społeczny ,powariowaliście🤦

  • miesiąc temu | ocena +6 / -12

   Jajo

   Nie życzę sobie żebyś w ogóle istniał. Poddaj się eutanazji przysłużysz się Wszystkim dla naszego bezpieczeństwa.

  • miesiąc temu | ocena +6 / -9

   rtrt

   Kaganiec, szczepionka, ekektroniczna smycz w postaci aplikacji i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie. To nie jest koncert życzeń!.

  • miesiąc temu | ocena +11 / -10

   wrrr

   Jak zakupisz dla wszystkich takową szmatkę to możesz sobie życzyć i zresztą tylko życzyć...

   • miesiąc temu | ocena +12 / -8

    Janusz666

    Teraz pyszczysz a potem będziesz skamlał.

    • miesiąc temu | ocena +3 / -7

     **********************

     nie zesraj sie dałnie w maseczcce pluje ci na ryj